Production 10 weeks

Production 10 weeks är en tio veckor lång intensivkurs som lär dig filmproduktion och produktionsprocessen.

Production 10 weeks är en fördjupande kurs som riktar sig till dig som vill arbeta med produktion professionellt. Kanske har du erfarenhet från andra filmrelaterade utbildningar eller arbeten kring film.

Från utveckling och nedbrytning av manus till att samordna alla delar som behövs för att skapa historier som berör. Under kursen kommer du även få ett nätverk bestående av likasinnade och de nödvändiga grunderna i att skapa hållbara produktioner för framtiden. Om du redan sitter på ett kortfilmsmanus du vill göra, går det utmärkt att ta med sig för att jobba med under kursens gång, men det är inget krav.

Kursen hålls av personer som är verksamma inom industrin.

Namn: Production 10 weeks

Nivå: Diplom

Studietakt: Måndagar och onsdagar mellan 18-21

Längd: 10 veckor, 60 timmar

Kursstart: 23 September 2024

Certifiering: Efter avslutad kurs utfärdas ett kursintyg

Kursavgift: 21.000 SEK med möjlighet till delbetalning

CSN-berättigad: Nej

Språk: Svenska

Kursen lär dig

  • Projektutveckling
  • Budget och resurshantering
  • Manusnedbrytning
  • Produktionsplan, inspelningsschema och schemaläggning
  • Logistik, juridik och tillstånd
  • Riskanalys, hälsa och säkerhet
  • Rapporteringssystem, redovisning och uppföljning

Vem är kursen för?

För dig som vill arbeta som produktionsledare, koordinator, inspelningsledare eller platschef inom Film och TV produktion. Kursen är anpassad för dig som har viss erfarenhet av produktion sedan innan, kursen innebär även att du måste ha tillgång till egen laptop samt grundläggande kunskaper inom Excel, Google Kalkylark eller Numbers.

Anmälan Production 10 W SV (#46)

Lämna in din ansökan här!

Vi återkopplar till dig.