HALL OF FAME

Many big names in the Swedish and international film industry has started their career with us. Here we list a few of them!

Have you studied at Stockholm Film School, but can’t find your name below?
Contact the school by mail (info@stockholmsfilmskola.com) and we will correct it.
Please email also if you find your name, but want to update the information.

ANDRES RIGNELL

Filmfotograf. Filmer i urval: Avicii: True Stories, Kära Pappa, Tragedi på en lantkyrkogård. Teveserier i urval: Heder, Jakten på tidskristallen, Veni Vidi Vici, Äkta människor.

ANNA ALANDH

Producer, project manager at SVT. Selected tv-series: Vinnarskallar.

ANNA CRONEMAN

Film and tv producer. Program manager for drama and film at SVT. Selected tv series: Kronprinsessan (nominated for an Emmy and the Swedish award Kristallen), Drottningoffret, The Bridge (executive producer), The Restaurant(executive producer), Kalifat (executive producer), Tsunami (executive producer), The Bonus Family (executive producer), Coacherna. Selected films: Border (executive producer) (Un Certain Regard at Cannes Festival, Guldbagge for Best Film), All Inclusive, En komikers uppväxt (co-producer), Min pappa Marianne (co-producer), The King of Ping Pong (executive producer), Breaking Surface (co-producer), Call Mom! (co-producer).

ANNA DAHLGREN

B-fotograf. Filmer i urval: Häxdansen, Capricciosa, Vingar av glas, Happy End, Sanning eller konsekvens.

ANNA KNOCHENHAUER

Producent, scripta, postproducent, m m. Filmer i urval: Jalla! Jalla! (scripta), Känn ingen sorg (postproducent), Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann (postproducent), Unga Sophie Bell (producent och scripta), Att döda ett barn (producent), Zozo (biträdande producent), Kopps (assistent till producent), Lilja 4-ever (assistent till producent), Tillsammans (assistent till producent), Farväl Falkenberg (efterbearbetsansvarig). Teveserier i urval: Welcome to Sweden (postproducent), We Got This (efterbearbetsansvarig).

ANNA SERNER

Lawyer, CEO of the Swedish Film Institute.

ANNA WALLMARK

Producer. Selected films: Kärlek Deluxe, Stockholm Boogie, Alla bara försvinner. Selected tv series: Jakten på tidskristallen, Full Patte (Kristallen Award for Best Humor Series), Farang, Portkod 1321 (Nominated for Kristallen Award for Best Drama Series).

ANNA-MARIA KANTARIUS

Producer. Selected films: She Male Snails (The Audience Award at Gothenburg Film Festival), Something Must Break (Best Film Rotterdam Film Festival), Amateurs (Dragon Award at Gothenburg Film Festival), Call Mom!.

ARIL WRETBLAD

Filmfotograf. Filmer i urval: Zozo (Guldbagge för bästa foto), Snabba Cash (Guldbagge för bästa foto), Snabba Cash II, Eld och lågor, Kopps, Jalla! Jalla!. Teveserie i urval: Våra vänners liv.

ASKILD VIK EDVARDSEN

Filmfotograf. Filmer i urval: Snabba cash – Livet Deluxe, Ping-pongkingen (Fotopriset och Grand Jury Prize på Sundance-festivalen), Fatso.

BABAK NAJAFI

Regissör. Filmer i urval: Sebbe (Guldbagge för bästa film), Snabba Cash II, London has fallen.

BJÖRN ENGSTRÖM

Klippare, regissör och producent. Filmer i urval: Tangent Room (Bästa kortfilm på Buffalo Dreams Fantastic Film Festival, 3 priser på Glendale International Film Festival, bl a Bästa regi), Meningen med Hugo (Bästa utländska film på LA Comedy Film Festival), Enhälligt beslut.

BRITTA NORELL

Filmklippare. Filmer i urval: Pojktanten, Unga Sophie Bell, Shapeshifters, Alla bara längtar, Grabben i graven bredvid (klippassistent).

CAMILLA SKAGERSTRÖM

Filmfotograf, regissör. Filmer i urval: Searching for Sugar Man (Oscar för bästa dokumentär, Guldbagge för bästa dokumentär, BAFTA för bästa dokumentär), Låt mig dansa (Tempo Sound Award), Tangokungens dotter, Cirklar, När ingen ser.

CHARLOTTA TENGROTH

Filmfotograf. Filmer i urval: Sound of Noise (Creative Achievment Award/Guldbaggegalan, Rails D’Or & Ungdomskritikerpriset/Cannes), Tysta leken, En svensk tiger, Viktor och hans bröder (Guldbagge för Bästa kortfilm), Music for One Apartment and Six Drummers, Björnen, 35 ° (foto och regi).

CHRIS ANTHONY

Director and screenwriter. Selected films: Be Quiet and Shut the Fuck Up. Selected tv-series: Chock –  Förbjuden frukt.

DANIEL BRAMME

Producer, financier and film consultant. Runs the production company Big Air Studios in Los Angeles. Mainly make music videos.

DANIEL ESPINOSA

Regissör. Filmer i urval: Babylonsjukan, Snabba Cash (nominerad till Biopublikens pris på Guldbaggegalan), Safe House (ASCAP Award), Life, Child 44. Kommande: Utvandrarna.

DAVID ARONOWITSCH

Dokumentärfilmsregissör och producent. Filmer i urval: Jag är Dublin (regissör och producent, Tempo Documentary Award), En film om Olle Ljungström (producent), Fragment av ett liv i fyra scener (regissör), Slavar (regissör), Gömd: En animerad dokumentär (regissör).

DOMINIKA DAUBENBÜCHEL

Editor and screenwriter. Selected film: Jag är Ingrid, Hälsoresan. Selected tv-series: Tre Kronor.

ELLA LEMHAGEN

Regissör. Filmer i urval: Drömprinsen – Filmen om Em, Patrik 1.5, Tzatsiki, morsan och polisen (Guldbagge för bästa regi, Kristallbjörnen på Berlins Filmfestival), Kronjuvelerna (Kristallbjörnen), All roads lead to Rome, Jag kommer hem igen till jul (Guldbaggens Publikpris).

ELLEN KUGELBERG

Filmfotograf. Filmer i urval: Genom dagen, Jag ser dig, Gruppen och herrarna. Teveserier i urval: Innan vi dör, Mordet, Arne Dahl – Upp till toppen av berget.

ESPEN SANDBERG

Regissör. Filmer i urval (samregisserade med Joachim Rønning): Bandidas, Max Manus, Kon-Tiki, Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales. Film i urval (egen regi): Amundsen. Teveserie i urval (samregi med Joachim Rønning): Marco Polo.

FREDRIK EDFELDT

Regissör. Film i urval: Flickan (nominerad till Guldbagge för bästa regi, Hedersomnämnande på Berlin Filmfestival för Bästa debutfilm), Faro. Teveserier i urval: Cleo, Lite som du, Gråzon, Blåa ögon.

FREDRIK MORHEDEN

Klippare. Filmer i urval: En man som heter Ove, Johan Falk, Himlen är oskyldigt blå, Populärmusik från Vittula, Varannan vecka, Det nya landet (Guldbagge för bästa prestation i bild).

FREDRIK WIKSTRÖM NICASTRO

Producer and screenwriter. Selected films: A Man Called Ove (production), Borg vs. McEnroe (production) (nominated for a Guldbagge Award for Best Film), Amundsen (co-production), One Eye Read (scipt and production) (nominated for the Audience Award at Guldbaggen), Easy Money (production) (nominated for the Audience Award at Guldbaggen), Easy Money II: Hard to Kill (script and production), Easy Money III – Life Deluxe (production). Coming: the American version of A Man Called Ove (production), Utvandrarna (production).

HEDVIG CLAESSON

Teaterregissör och regiassistent. Uppsättningar i urval: Järn (Stockholms Stadsteater), Jungfruleken (Riksteatern), The Widows (Strindbergs Intima teater), Idlaflickorna (Uppsala stadsteater), Act Before You Speak (The Flea Theater, New York).

HÅKAN BERTHAS

Director, screenwriter and photographer. Selected films: Att fånga en fjäril i flykten, Hippieland, Nabila, Colony Lapland.

HÅKAN KARLSSON

Editor, set designer, construction manager, unit manager. Selected films: Pendlaren, Viskan Miracles.

JERKER DALUNDE

Filmfotograf. Teveserier i urval: Tre Kronor, Skilda Världar, Rederiet.

JOACHIM RØNNING

Regissör. Filmer i urval (samregisserade med Espen Sandberg): Bandidas, Max Manus, Kon-Tiki, Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales. Filmer i urval (egen regi): Maleficent: Mistress of Evil, Pirates of the Caribbean 6 (kommande, titel ej bestämd än). Teveserie i urval (samregi med Espen Sandberg): Marco Polo.

JOHAN HOLMQUIST

Filmfotograf. Filmer i urval: Bekas (Hedersomnämnande på Stockholms Filmfestival), Bäst före, Skönheten och odjuren, Bitchkram, Farliga drömmar (b-foto). Teveserier i urval: Springfloden, Arne Dahl: Efterskalv, Welcome to Sweden.

JOHAN NORDSTRÖM

Filmfotograf. Filmer i urval: Det nya landet, Födelsedagar och andra katastrofer, Perrongen.

JOHAN PHILLIPS

Kameraman, fotograf. Filmer i urval: Män som hatar kvinnor, Underbar och älskad av alla, Förortsungar, Om jag vänder mig om, Om inte, Tomten är far till alla barnen.  Teveserier i urval: Jordskott, Torpederna, Hassel, Kronprinsessan.

JOHN & KARL-UNO LINDGREN

Screenwriters and directors. Work mainly with music videos. Selected film: Stockholm Boogie.

JOHN DUNELL

Screenwriter and production assistant. Selected films: Behind Blue Skies (production assistant), Tennsoldaten (script).

JON EKSTRAND

Composer and sound technician. Selected films: Borg vs McEnroe (music), Easy Money (music), Easy Money II: Hard to Kill (music), Call Mom! (music), 438 Days (music), Stockholm Boogie (sound), Babylon Disease (music and sound), White People (music), Life (music), Hamilton – i nationens intresse (music).

JONAS ALARIK

Filmfotograf. Filmer i urval: Lilja 4-ever (b-foto), Små citroner gula, Allt om min buske, Mig äger ingen, Bröderna Karlsson, Hamilton – i nationens intresse, Korparna, Blind Spot, Beck – Hämndens pris (b-foto). Teveserier i urval: Kalifat, Lasermannen (b-foto), Kungamordet, Kronprinsessan (nominerad till Emmy och svenska Kristallen), Drottningoffret.

JONATAN ETZLER

Regissör, producent. Filmer i urval: Get ready with me (Guld på Student-Oscar), Riktigt mycket pengar, Jag följer dig.

JONNA BOLIN CULLBERG

Screenwriter. Selected tv-series: Vikingshill, Maria Lang, Double Life, Orka! Orka!, Sjätte dagen.

JÖRGEN BERGMARK

Screenwriter and director. Selected films: Psalmer från köket, En kärleksaffär, Det enda rationella (The jury’s grand prize at Arras Film Festival, Guldbagge for Best Male Lead). Selected TV series: Skeppsholmen, Livet i Fagervik.

KAJSA GRANDELL

Klippare. Filmer i urval: Drottninglandet, Ta plats – en film om Lo Kauppi, Alla bara försvinner, Inget kan stoppa mig, Man tänker sitt (klippassistent).

KARIN AF KLINTBERG

Tv producer. Selected tv series: Värsta Språket, REA, Kobra, Landet Brunsås, Historieätarna, Tusen år till julafton. Selected film: Ebbe the movie (Guldbagge for Best Documentary.

KARL CAMNERT

Sound engineer and editing assistant. Selected films: Sami Blood (4 Guldbagge awards, including the audience award), Room 213, Faust 2.0, Broken Hill Blues (Stockholm International Film Festival’s feature film scholarship).

KARL SELDAHL

Teaterregissör. Regi i urval: Den stora apan (Stockholms Stadsteater), Dunderklumpen (Döda Fallet). Konstnärlig ledare på Estrad Norr Teater.

KASPER COLLIN

Documentary filmmaker, director, film producer, filmmaker and screenwriter. Selected films: I Called Him Morgan (Honorable Mention for Sight & Soundtrack, Philadelphia Film Festival), My Name Is Albert Ayler.

KATHARINA DUSKE

Filmklippare. Filmer i urval: Beck – i Guds namn, Johan Falk – Operation Näktergal, För kärleken, Bröderna Karlsson.

KLARA BJÖRK

Regissör och producent. Enhetschef för filmutbildningen på Akademin Valand. Vann Gullspiran på Guldbaggegalan 2015 för Barnfilmsskolan, som hon driver. Filmer i urval: Anette/Anette – krimjouren, 35°, Tysta Leken, Efter Inez (Tempo Documentary Award).

LEONTINE ARVIDSSON

Konstnär och filmare. Filmer i urval: 2011 12 30, Utan titel. Äger och driver produktionsbolaget MinMamma som främst producerar konstfilmer.

LINUS SANDGREN

Filmfotograf. Filmer i urval: La La Land (Oscar för bästa foto, BAFTA för Bästa foto), First Man (nominerad till BAFTA för Bästa foto), Battle of the Sexes, Storm (Guldbagge för bästa foto), Promised Land, American Hustle, Joy. Teveserier i urval: Spung, Snapphanar.

LISA ASCHAN

Director and script writer. Selected films: She Monkeys (Guldbagge for Best Film, Script and Sound), White People,Call Mom! (nominated for a Guldbagge for Best Script).

LISA EKBERG

Filmklippare, huvudsakligen dokumentärfilm. Filmer i urval: Att skiljas, Vektløs, Bullshit, En enkel till Antibes (publikens pris på Toronto Filmfestival).

LISA MUNTHE

Director and script writer. Selected film: The Armwrestler from Solitude (Guldbagge for Best Documentary), The Parasite.

LISA SIWE

Regissör. Filmer i urval: Födelsedagar och andra katastrofer, I taket lyser stjärnorna. Teveserie i urval: Bron.

MADELEINE EKMAN

Producer. Selected films: The Here After (Guldbagge award for Best Film), A Second Chance, The Commune(Danish Feature Film of the Year, the Danish Robert Award), I taket lyser stjärnorna (production manager), Mammoth (production manager) (Guldbagge award for Best Effort), Arn: the Knight Templar (production manager), Melancholia (co-producer), Antichrist (co-producer) (nominated for the Palme D’Or in Cannes), Nymphomaniac(co-producer).

MARCUS HANSSON

Electrician. Selected films: Bröderna Karlsson, Beck – gamen, Beck – i Guds namn, Tic Tac, Behind Blue Skies (best boy), Wonderful and Love by All (best boy), Together (best boy), Every Other Week (best boy), All Inclusive (best boy), A Man Called Ove (extra electrician), The Girl with the Dragon Tattoo (rigging), Sami Blood (extra best boy).

MARIA BOLME

Director, screenwriter and casting. Selected films: Anna’s best friend (script and direction), Barbieblues (script and direction), Bamse och tjuvstaden (direction, dialogue). TV series in selection: Vera med flera.

MARIO ADAMSSON

Sound designer, sound technician. Selected films: I called him Morgan (Honorable Mention for Sight & Soundtrack, Philadelphia Film Festival), Att döda ett barn, 00-tal barn, Jag är Ingrid.

MATHIAS GRUFFMAN

Production manager. Selected films: Sami Blood (The audience award of Guldbaggen, Dragon Award at Gothenburg Film Festival, etc), Swoon (extra production coordinator), Miss Inga Issues. Selected tv-series: Gåsmamman, Heder, Bröllop, begravning och dop.

MATS BJÖRKIN

Universitetslektor/docent i filmvetenskap på Göteborgs Universitet. Prefekt på Institutionen för kulturvetenskaper. Startade kandidatprogrammet Medier, estetik och kulturellt entreprenörskap 2015.

MATS HOLMGREN

Colorist. Selected films: Tinker Tailor Soldier Spy, Swoon, Ted – Show Me Love, Monky, All Inclusive, A Man Called Ove, Drifters, Gentlemen, Call Girl, The Girl, Let the Right One In, The Nile Hilton Incident, The 100 Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared. Selected tv series: Fartblinda, Ack Värmland, Gentlemen & Gangsters, Wallander, Bibliotekstjuven, Lasermannen, Walk the Talk, Drottningoffret. Awarded with a Guldbagge Award for Special Efforts 2014.

MIA ENGBERG

Dokumentärfilmsregissör. Filmer i urval: The Stars We Are (Guldbagge för bästa kortfilm), Belleville Baby(Dokumentärfilmspriset på Tempo Dokumentärfestival, Guldbagge för bästa dokumentär), Dirty Diaries.

MIKAEL MARCIMAIN

Regissör. Teveserier i urval: Jakten på en mördare, Gentlemen & Gangsters, Lasermannen, Wallander, Upp till kamp. Filmer i urval: Call Girl (Guldbagge för bästa film, nominerad till Guldbagge för bästa regi, publikpriset på Stockholms Filmfestival, International Critics’ Award på Toronto Filmfestival), Gentlemen (nominerad till Guldbagge för bästa regi).

MIMMI SPÅNG

Producer. Selected films: Sebbe (Guldbagge for Best Film), Cockpit, Call Mom! (executive producer), Call Girl (Guldbagge for Best Film), Viktor and his Brothers (Guldbagge for Best Short Film), The Heart, Something Must Break (executive producer), Kopps (FAD), Zozo (FAD). Runs the production company Garagefilm.

MÅNS MÅRLIND & BJÖRN STEIN

Regissörer. Teveserier i urval: Bron (manus), Sjätte dagen (Måns Mårlind), De drabbade (Björn Stein), Spung. Filmer i urval: Eld och lågor, Storm, Underworld: Awakening, Känn ingen sorg.

NATHALIE DRAGO

Producent, manusförfattare och scripta. Filmer i urval: Födelsedagar och andra katastrofer, Pundarhund (producent), Vingar av glas (manus), Hip Hip Hora! (scripta), Mig äger ingen (dramaturg).

PERNILLA SANDSTRÖM

Producer. Selected films: About Endlessness (nominated for a Guldbagge Award for Best Film, nominated for the Golden Lion in Venice for Best Film, awarded with the Silver Lion in Venice), A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence (European Film Award for Best Comedy, the Golden Lion in Venice, nominated for a Guldbagge award for Best Film), You, the Living (Guldbagge for Best Film, Best Screenplay and Best Direction, Best Foreign Language Film at San Francisco Film Critics Circle, Silver Hugo at Chicago International Film Festival). Teveserie i urval: För alla åldrar.

PETER GRÖNLUND

Director and script writer. Selected films: Goliath (4 Guldbagge Awards, for Best Script among others), Drifters (5 Guldbagge Awards, for Best Script among others, Honorary Mention at San Sebastián Film Festival), Bröderna Jaukka (Prix Européen at Festival Européen du Film Court de Brest), Gläntan (Nominated for a Guldbagge Award for Best Short Film). Selected tv series: Beartown.

PHILIP BERGSTRÖM

Filmklippare. Filmer i urval: Skuggdjur (flerfaldigt belönad på festivaler, bl a Juryns hederspris, Clermont-Ferrand International Short Film Festival), Medan vi lever, Ömheten (Stockholms Internationella Filmfestivals långfilmsstipendium). Dokumentärer i urval: Witnesses, Helikopterrånet.

PIA GRADVALL

Script writer. Selected films: Stora och små mirakel (nominated for an Oscar for Best Short Film), Mig äger ingen. Selected tv series: Kronprinsessan (nominated for an Emmy and the Swedish award Kristallen), Rederiet, Spung.

SIMON PRAMSTEN

Fotograf. Filmer i urval: Min pappa Marianne, All Inclusive, Her er Harold (Årets foto på Amanda Awards), Hotell, Cockpit, En gång i Phuket, Till det som är vackert, Sebbe, Stockholm Boogie, Armbryterskan från Ensamheten. Teveserier i urval: 30° i februari, Blå ögon.

SOPHIE WINQVIST LOGGINS

Filmfotograf. Filmer i urval: Aniara, Aatma, Hingsten, Senses, Hot Chicks.

SUSANN BILLBERG RYDHOLM

Producer, manager of drama at SF Studios. Selected tv series: The Laser Man (Swedish award Kristallen for Best Drama Series), The Restaurant (Kristallen for Best Drama Series). Selected films: The Girl with the Dragon Tattoo (BAFTA Awards for Best Film Not In The English Language, Guldbagge for Best Film, Best Actress and the Audience Award, Satellite Awards for Best International Motion Picture), The Girl Who Played with Fire, The Girl Who Kicked the Hornet’s Nest.

SUSANNA EDWARDS

Director, screenwriter and producer. Selected films: I skuggan av solen (Guldbagge award for best short film), Fackklubb 459 – Sista striden på bagarn, Keillers Park. Selected tv-series: Bror och syster.

TERESA FABIK

Director and screenwriter. Selected films: The Ketchup Effect (Drömfångaren award, Canal+ Award, Best Nordic Newcomer at Amanda Awards), Princess (nominated for Guldbagge award for Best Film, Best Direction, Best Script), Små citroner gula.

THÉRÈSE AHLBECK

Director and screenwriter. Selected films: Lost in Stångby (nominated to various awards at London Lift-Off), Perrongen. Selected web series: Happy Street. Owns and runs production company Tiny Lumberjack Film since 2014.

YLVA GUSTAFSSON

Director, editor and screenwriter. Selected films: Kidz in Da Hood (Guldbagge award for Best Film), Greta Garbo och jag.

STOCKHOLM FILM SCHOOL IS A DEDICATED EDUCATION THAT
FOCUSES ENTIRELY ON PRACTICAL FILMMAKING AND ACTING FOR FILM