ACTING FOR DIRECTORS

Under den här intensiva helgworkshopen så lär du dig, med hjälp av både teori och praktik, hur skådespelare arbetar, hur man på ett positivt och kreativt sätt skapar ett bra samarbete mellan regissör och skådespelare. Du kommer även få prova på att skådespela för att få en djupare förståelse för det som händer framför kameran.

Under helgen kommer du att lära dig

  • Olika skådespelartekniker
  • Manusanalys – från skådespelarperspektiv
  • Hur man skapar ett gemensamt språk
  • Hur man skapar en trygg miljö för skådespelare

För vem är workshopen?

Workshopen är till för dig som är regissör, eller jobbar bakom kameran på annat sätt, som vill få en större förståelse för hur skådespelare arbetar och för att utvecklas i sin egna yrkesroll.

Tid och datum:

8-9 oktober mellan kl 10-17

Pris:

3500 kr inkl moms

Språk:
Workshopen kommer att hållas på svenska.

Kursledare Arantxa Hurtado

Since finishing her film studies in London, UK, Arantxa has worked on several international feature films, documentaries and commercials. She’s mainly worked on camera, but also editing and in the production team. Arantxa moved to Sweden on a bycicle trip from Spain in 2008, where she has been freelancing with film and photography. In 2019 she founded the film collective Sprouting Pictures and has since then produced 7 award winning shortfilms, of which 6 she’s directed. She currently resides in Brussels working in film and teaching different workshops internationally.

Lämna in din ansökan här!

Vi återkopplar till dig.


Have you got any questions about Acting for Directors or our other courses? Get in touch! events@stockholmsfilmskola.comTERMS AND CONDITIONS