Producenten Anna-Maria Kantarius till säsongens första inspirationsseminarium

Nu är det äntligen klart – till säsongens första inspirationsseminarium på Zita Folkets Bio bjuder vi in producenten Anna-Maria Kantarius.

Anna-Maria gick ut Stockholms Filmskola 1999, och utbildade sig därefter till filmproducent på Den Danske Filmskole. Hennes produktioner inkluderar Pojktanten (Publikpriset på Göteborgs Filmfestival 2012) och Nånting måste gå sönder (Bästa film Rotterdam filmfestival 2014) – båda i regi av Ester Martin Bergsmark.

Hennes senaste produktion Amatörer av Gabriela Pichler tilldelades bl. a. Dragon Award på Göteborgs filmfestival 2018. Anna-Maria Kantarius arbetar sedan 2010 på produktionsbolaget Garagefilm. Utvald av Variety som en av tio Producers to Watch 2018.

Filmkritiker Ronny Svensson håller i samtalet. Missa inte detta spännande seminarium med en högaktuell producent! Biljettlänk kommer snart att finnas här.

Efter samtalet visas en av Anna-Marias filmer, utvald av henne själv.

Läs mer på Facebook.