Knepig kärlek i VERUS

Fotograferna Julia Rabe och Johan el-Masry bakom kameran. Foto: Marcelo Racana.

Filmen Verus handlar om Frida, som precis ska få besök av sin kompis Kalle. Kalle kommer för att lämna tillbaka en bok han har fått låna, men Frida gör sig redo för att öppna sitt hjärta och berätta att hon är kär i honom. Hon har förberett och dukat för en god middag. Men Kalles besök blir inte riktigt som Frida planerat, när han dyker upp med Saga, sin nya flickvän.

Regissören Maria Östling instruerar karaktären ”Frida”.

Manuset till Verus är skrivet av Joel Georgsson, filmen regisseras av Maria Östling. Finn Gross Maurer och Daniel Oliva Andersson producerar, Julia Rabe och Johan El-Masry fotar, Finn Gross Maurer och Lovisa Väyrynen sköter ljudet.

Producent Daniel Oliva Andersson med ”Frida”.
Finn Gross Maurer och Lovisa Väyrynen sköter ljudet.