Harald Hamrell till filmskolans inspirationsseminarie den 1 april!

[:sv]Måndag 1 april är det dags för nästa omgång av Stockholms Filmskolas inspirationsseminarier för filmentusiaster. Då samtalar vi med regissören Harald Hamrell på Zita Folkets Bio.

Harald Hamrell är en av de mest framgångsrika och prisbelönta regissörerna för film och teve i Sverige. Redan som 16-åring kastade han sig in i yrket som regiassistent åt Bo Widerberg. Under åren har Harald regisserat flertalet filmer och teveserier, däribland Storstad (1990), Snoken (1993-1995), Vinterviken (1996), Om Stig Petrés hemlighet (2014, belönad med Kristallen för bästa dramaproduktion), Arne Dahl (2011), Äkta människor (2012-2013, belönad med bl a Prix Italia), 11 olika Beck-filmer, Fröken Frimans krig (2014-2015, 2017) och nu senast den kritikerrosade SVT-serien Vår tid är nu (2017). Han har även skrivit manus till bl a Vinterviken (nominerades till en Guldbagge för bästa manus) och Tomten är far till alla barnen (1999).

Harald Hamrell under inspelning av Beck


Missa inte ett spännande samtal med en av branschens mest framgångsrika och erfarna regissörer!

Biljetter bokas via Zita Folkets Bio.

Läs mer på Facebook![:]