HALL OF FAME





STOCKHOLMS FILMSKOLAS
HALL OF FAME!

Många stora namn i svensk filmbransch har börjat sin karriär hos oss. Här listar vi några utav dom!

Har du gått på skolan, men hittar inte ditt namn nedan?
Kontakta skolan per mail (info@stockholmsfilmskola.com) så åtgärdar vi det.
Maila gärna även om du hittar ditt namn, men vill uppdatera informationen.



ANNA SERNER

Jurist, VD för Svenska Filminstitutet.


LINUS SANDGREN

Filmfotograf. Filmer i urval: La La Land (Oscar för bästa foto, BAFTA för Bästa foto), First Man (nominerad till BAFTA för Bästa foto), Battle of the Sexes, Storm (Guldbagge för bästa foto), Promised Land, American Hustle, Joy. Teveserier i urval: Spung, Snapphanar.


FREDRIK WIKSTRÖM NICASTRO

Filmproducent och manusförfattare. Filmer i urval: Borg (produktion), Ett öga rött (manus och produktion), Snabba Cash (produktion), Snabba Cash II (manus och produktion), Snabba Cash – livet deluxe (produktion). Kommande: amerikanska versionen av En man som heter Ove (produktion), Utvandrarna (produktion).


LISA ASCHAN

Regissör och manusförfattare. Filmer i urval: Apflickorna (Guldbagge för bästa film, manus och ljud), Det vita folket, Ring mamma!.


DANIEL ESPINOSA

Regissör. Filmer i urval: Babylonsjukan, Snabba Cash (nominerad till Biopublikens pris), Safe House (ASCAP Award), Life, Child 44. Kommande: Utvandrarna.


MIKAEL MARCIMAIN

Regissör. Teveserier i urval: Lasermannen, Upp till kamp. Filmer i urval: Call Girl (Guldbagge för bästa film), Gentlemen.


ELLA LEMHAGEN

Regissör. Filmer i urval: Drömprinsen – Filmen om Em, Patrik 1.5, Tzatsiki, morsan och polisen (Guldbagge för bästa regi, Kristallbjörnen), Kronjuvelerna (Kristallbjörnen), All roads lead to Rome, Jag kommer hem igen till jul (Guldbaggens Publikpris).


JOACHIM RØNNING

Regissör. Filmer i urval (samregisserade med Espen Sandberg): Bandidas, Max Manus, Kon-Tiki, Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales. Filmer i urval (egen regi): Maleficent: Mistress of Evil, Pirates of the Caribbean 6 (kommande, titel ej bestämd än). Teveserie i urval (samregi med Espen Sandberg): Marco Polo.


ESPEN SANDBERG

Regissör. Filmer i urval (samregisserade med Joachim Rønning): Bandidas, Max Manus, Kon-Tiki, Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales. Film i urval (egen regi): Amundsen. Teveserie i urval (samregi med Joachim Rønning): Marco Polo.


MADELEINE EKMAN

Producent. Filmer i urval: Efterskalv (Guldbagge för bästa film), En andra chans, Kollektivet (Årets danske spillefilm, danska Robert prisen), I taket lyser stjärnorna (produktionsledare), Mammut (produktionsledare) (Guldbagge för bästa prestation), Arn – Tempelriddaren (produktionsledare), Melancholia (samproducent), Antichrist (co-producent) (nominerad till Guldpalmen i Cannes), Nymphomaniac (samproducent).


ARIL WRETBLAD

Filmfotograf. Filmer i urval: Zozo (Guldbagge för bästa foto), Snabba Cash (Guldbagge för bästa foto), Snabba Cash II, Eld och lågor, Kopps, Jalla! Jalla!. Teveserie i urval: Våra vänners liv.


PERNILLA SANDSTRÖM

Producent. Filmer i urval: Om det oändliga, En duva satt på en gren och funderade på tillvaron, Du levande. Teveserie i urval: För alla åldrar.


MATS HOLMGREN

Colorist. Filmer i urval: Tinker Tailor Soldier Spy, Eld & lågor, Ted – för kärlekens skull, Monky, All Inclusive, En man som heter Ove, Tjuvheder, Gentlemen, Call Girl, Flickan, Låt den rätte komma in, The Nile Hilton Incident, Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann. Teveserier i urval: Fartblinda, Ack Värmland, Gentlemen & Gangsters, Wallander, Bibliotekstjuven, Lasermannen, Våra vänners liv, Drottningoffret. Belönad med Guldbagge för Särskilda insatser 2014.


ANNA-MARIA KANTARIUS

Producent. Filmer i urval: Pojktanten (Publikpriset på Göteborgs Filmfestival), Nånting måste gå sönder (Bästa film Rotterdam filmfestival), Amatörer (Dragon Award på Göteborgs filmfestival), Ring mamma!.


SOPHIE WINQVIST LOGGINS

Filmfotograf. Filmer i urval: Aniara, AatmaHingsten, Senses, Hot Chicks.


PETER GRÖNLUND

Regissör och manusförfattare. Filmer i urval: Goliat (4 Guldbaggar, bl a för Bästa manuskript), Tjuvheder (5 Guldbaggar, bl a för Bästa manuskript, Hedersomnämnande i San Sebastián), Bröderna Jaukka (Prix Européen på Festival Européen du Film Court de Brest), Gläntan (Guldbaggenominerad för Bästa kortfilm).


BABAK NAJAFI

Regissör. Filmer i urval: Sebbe (Guldbagge för bästa film), Snabba Cash II, London has fallen.


ANNA WALLMARK

Producent. Filmer i urval: Kärlek Deluxe, Stockholm Boogie, Alla bara försvinner. Teveserier i urval: Jakten på tidskristallen, Full Patte (Kristallen för Bästa humorserie), Farang, Portkod 1321 (Nominerad till Kristallen för Bästa dramaserie).


ANNA CRONEMAN

Film- och teveproducent. Programchef för drama och film på SVT. Teveserier i urval: Kronprinsessan (nominerad till Emmy och svenska Kristallen), Drottningoffret, Bron (exekutiv producent), Vår tid är nu (exekutiv producent), Kalifat (exekutiv producent), Tsunami (exekutiv producent), Bonusfamiljen (exekutiv producent), Coacherna. Film i urval: Gräns (exekutiv producent) (Un Certain Regard i Cannes, Guldbagge för Bästa Film), All Inclusive, En komikers uppväxt (samproducent), Min pappa Marianne (samproducent), Ping-pongkingen (exekutiv producent), Breaking Surface (samproducent), Ring mamma! (samproducent).


MIA ENGBERG

Dokumentärfilmsregissör. Filmer i urval: The Stars We Are (Guldbagge för bästa kortfilm), Belleville Baby (Dokumentärfilmspriset på Tempo Dokumentärfestival, Guldbagge för bästa dokumentär), Dirty Diaries.


SIMON PRAMSTEN

Fotograf. Filmer i urval: Min pappa Marianne, All Inclusive, Her er Harold (Årets foto på Amanda Awards), Hotell, Cockpit, En gång i Phuket, Till det som är vackert, Sebbe, Stockholm Boogie, Armbryterskan från Ensamheten. Teveserier i urval: 30° i februari, Blå ögon.


JOHAN PHILLIPS

Kameraman, fotograf. Filmer i urval: Män som hatar kvinnor, Underbar och älskad av alla, Förortsungar, Om jag vänder mig om, Om inte, Tomten är far till alla barnen.  Teveserier i urval: Jordskott, Torpederna, Hassel, Kronprinsessan.


FREDRIK MORHEDEN

Klippare. Filmer i urval: En man som heter Ove, Johan Falk, Himlen är oskyldigt blå, Populärmusik från Vittula, Varannan vecka, Det nya landet (Guldbagge för bästa prestation i bild).


JONATAN ETZLER

Regissör, producent. Filmer i urval: Get ready with me (Guld på Student-Oscar), Riktigt mycket pengar, Jag följer dig.


SUSANN BILLBERG RYDHOLM

Producent, tv-dramachef på SF Studios. Teveserier i urval: Lasermannen (Kristallen för bästa dramaserie), Vår tid är nu (Kristallen för bästa dramaserie). Filmer i urval: Män som hatar kvinnor (BAFTA Awards för bästa utländska film, Guldbagge för Bästa film och Bästa kvinnliga huvudroll och biopublikens pris, Satellite Awards för Bästa utländska film), Flickan som lekte med elden, Luftslottet som sprängdes.


ASKILD VIK EDVARDSEN

Filmfotograf. Filmer i urval: Snabba cash – Livet Deluxe, Ping-pongkingen (Fotopriset och Grand Jury Prize på Sundance-festivalen), Fatso.


PIA GRADVALL

Manusförfattare. Filmer i urval: Stora och små mirakel (Oscarsnominerad för bästa kortfilm), Mig äger ingen. Teveserier i urval: Kronprinsessan (nominerad till Emmy och svenska Kristallen), Rederiet, Spung.


JOHAN NORDSTRÖM

Filmfotograf. Filmer i urval: Det nya landet, Födelsedagar och andra katastrofer, Perrongen.


KAJSA GRANDELL

Klippare. Filmer i urval: Drottninglandet, Ta plats – en film om Lo Kauppi, Alla bara försvinner, Inget kan stoppa mig, Man tänker sitt (klippassistent).


JOHAN HOLMQUIST

Filmfotograf. Filmer i urval: Bekas (Hedersomnämnande på Stockholms Filmfestival), Bäst före, Skönheten och odjuren, Bitchkram, Farliga drömmar. Teveserier i urval: Springfloden, Arne Dahl: Efterskalv, Welcome to Sweden.


NATHALIE DRAGO

Producent, manusförfattare och scripta. Filmer i urval: Födelsedagar och andra katastrofer, Pundarhund (producent), Vingar av glas (manus), Hip Hip Hora! (scripta), Mig äger ingen (dramaturg).


KARIN AF KLINTBERG

Teveproducent. Teveserier i urval: Värsta Språket, REA, Kobra, Landet Brunsås, Historieätarna, Tusen år till julafton. Film i urval: Ebbe the movie (Guldbagge för bästa dokumentär).


LISA MUNTHE

Regissör och manusförfattare. Film i urval: Armbryterskan från Ensamheten (Guldbagge för bästa dokumentär).


MIMMI SPÅNG

Producent. Filmer i urval: Sebbe (Guldbagge för bästa film), Cockpit, Ring mamma! (exekutiv producent), Call Girl (Guldbagge för bästa film), Viktor och hans bröder (Guldbagge för bästa kortfilm), Hjärtat, Nånting måste gå sönder (exekutiv producent), Kopps (FAD), Zozo (FAD). Driver produktionsbolaget Garagefilm.


JON EKSTRAND

Kompositör och ljudtekniker. Filmer i urval: Borg (musik), Snabba cash (musik), Snabba cash II (musik), Ring mamma! (musik), 438 dagar (musik), Stockholm Boogie (ljud), Babylonsjukan (musik och ljud), Det Vita Folket (musik), Life (musik), Hamilton – i nationens intresse (musik).


ANNA KNOCHENHAUER

Producent, scripta, postproducent, m m. Filmer i urval: Jalla! Jalla! (scripta), Känn ingen sorg (postproducent), Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann (postproducent), Unga Sophie Bell (producent och scripta), Att döda ett barn (producent), Zozo (biträdande producent), Kopps (assistent till producent), Lilja 4-ever (assistent till producent), Tillsammans (assistent till producent), Farväl Falkenberg (efterbearbetsansvarig).


MÅNS MÅRLIND & BJÖRN STEIN

Regissörer. Teveserier i urval: Bron (manus), Sjätte dagen (Måns Mårlind), De drabbade (Björn Stein), Spung. Filmer i urval: Eld och lågor, Storm, Underworld: Awakening, Känn ingen sorg.


CHARLOTTA TENGROTH

Filmfotograf. Filmer i urval: Sound of Noise (Creative Achievment Award/Guldbaggegalan, Rails D’Or & Ungdomskritikerpriset/Cannes), Tysta leken, Viktor och hans bröder (Guldbagge för Bästa kortfilm), Björnen, 35 ° (foto och regi).


MARIO ADAMSSON

Ljuddesigner, ljudtekniker. Filmer i urval: I called him Morgan (Honorable Mention for Sight & Soundtrack, Philadelphia Film Festival), Att döda ett barn, 00-tal barn, Jag är Ingrid.


YLVA GUSTAFSSON

Regissör, klippare och manusförfattare. Filmer i urval: Förortsungar (Guldbagge för bästa film), Greta Garbo och jag.


JONAS ALARIK

Filmfotograf. Filmer i urval: Lilja 4-ever (b-foto), Allt om min buske, Mig äger ingen, Hamilton – i nationens intresse, Korparna, Blind Spot. Teveserier i urval: Kalifat, Kungamordet, Kronprinsessan (nominerad till Emmy och svenska Kristallen), Drottningoffret.


TERESA FABIK

Regissör och manusförfattare. Filmer i urval: Hip Hip Hora (Drömfångaren, Canal+ Award, Best Nordic Newcomer på Amanda Awards), Prinsessa (nominerad till Guldbagge för bästa film, bästa regi, bästa manus), Små citroner gula.


ANDRES RIGNELL

Filmfotograf. Filmer i urval: Avicii: True Stories, Kära Pappa, Tragedi på en lantkyrkogård. Teveserier i urval: Heder, Jakten på tidskristallen, Veni Vidi Vici, Äkta människor.


ELLEN KUGELBERG

Filmfotograf. Filmer i urval: Genom dagen, Jag ser dig, Gruppen och herrarna. Teveserier i urval: Innan vi dör, Mordet, Arne Dahl – Upp till toppen av berget.


AMANDA ADOLFSSON

Regissör och manusförfattare. Filmer i urval: Unga Sophie Bell (tilldelades Stockholms Filmfestivals långfilmsstipendium). Teveserier i urval: Bonusfamiljen (Kristallen för Bästa dramaserie), Eagles, Springfloden (FAD).


FREDRIK EDFELDT

Regissör. Film i urval: Flickan (nominerad till Guldbagge för bästa regi, Hedersomnämnande på Berlin Filmfestival för Bästa debutfilm), Faro. Teveserier i urval: Cleo, Lite som du, Gråzon, Blåa ögon.


CAMILLA SKAGERSTRÖM

Filmfotograf, regissör. Filmer i urval: Searching for Sugar Man (Oscar för bästa dokumentär, Guldbagge för bästa dokumentär, BAFTA för bästa dokumentär), Låt mig dansa (Tempo Sound Award), Tangokungens dotter, Cirklar, När ingen ser.


MATHIAS GRUFFMAN

Inspelningsledare. Filmer i urval: Sameblod (Guldbaggens Publikpris, Dragon Award på Göteborgs Filmfestival, m fl), Eld & Lågor (extra produktionskoordinator), Miss Inga Issues. Teveserier i urval: Gåsmamman, Heder, Bröllop, begravning och dop.


THÉRÈSE AHLBECK

Regissör, manusförfattare. Filmer i urval: Lost in Stångby (nominerad till flera priser på London Lift-Off), Perrongen. Webbserie i urval: Happy Street. Äger och driver filmbolaget Tiny Lumberjack Film sedan 2014.


ANNA ALANDH

Producent, projektedare på SVT. Teveserie i urval: Vinnarskallar.


DOMINIKA DAUBENBÜCHEL

Klippare och manusförfattare. Filmer i urval: Jag är Ingrid, Hälsoresan. Teveserie i urval: Tre Kronor.


CHRIS ANTHONY

Regissör och manusförfattare. Film i urval: Be Quiet and Shut the Fuck Up. Teveserie i urval: Chock –  Förbjuden frukt.


SUSANNA EDWARDS

Regissör, manusförfattare och filmproducent. Filmer i urval: I skuggan av solen (Guldbagge för bästa kortfilm), Fackklubb 459 – Sista striden på bagarn, Keillers Park. Tv-serie: Bror och syster.


DAVID ARONOWITSCH

Dokumentärfilmsregissör och producent. Filmer i urval: Jag är Dublin (regissör och producent, Tempo Documentary Award), En film om Olle Ljungström (producent), Fragment av ett liv i fyra scener (regissör), Slavar (regissör), Gömd: En animerad dokumentär (regissör).


BRITTA NORELL

Filmklippare. Filmer i urval: Pojktanten, Unga Sophie Bell, Shapeshifters, Alla bara längtar, Grabben i graven bredvid (klippassistent).


LISA SIWE

Regissör. Filmer i urval: Födelsedagar och andra katastrofer, I taket lyser stjärnorna. Teveserie i urval: Bron.


HÅKAN BERTHAS

Regissör, manusförfattare och fotograf. Filmer i urval: Att fånga en fjäril i flykten, Hippieland, Nabila, Colony Lapland (kommande).


KARL SELDAHL

Teaterregissör. Regi i urval: Den stora apan (Stockholms Stadsteater), Dunderklumpen (Döda Fallet). Konstnärlig ledare på Estrad Norr Teater.


LEONTINE ARVIDSSON

Konstnär och filmare. Filmer i urval: 2011 12 30, Utan titel. Äger och driver produktionsbolaget MinMamma som främst producerar konstfilmer.


JÖRGEN BERGMARK

Manusförfattare och regissör. Filmer i urval: Psalmer från köket, En kärleksaffär, Det enda rationella (Juryns stora pris på Arras Filmfestival, Guldbagge för Bästa manliga huvudroll). Teveserier i urval: Skeppsholmen, Livet i Fagervik.


PHILIP BERGSTRÖM

Filmklippare. Filmer i urval: Skuggdjur (flerfaldigt belönad på festivaler, bl a Juryns hederspris, Clermont-Ferrand International Short Film Festival), Medan vi lever, Ömheten (Stockholms Internationella Filmfestivals långfilmsstipendium). Dokumentärer i urval: Witnesses, Helikopterrånet.


KLARA BJÖRK

Regissör och producent. Enhetschef för filmutbildningen på Akademin Valand. Vann Gullspiran på Guldbaggegalan 2015 för Barnfilmsskolan, som hon driver. Filmer i urval: Anette/Anette – krimjouren, 35°, Tysta Leken, Efter Inez (Tempo Documentary Award).


MATS BJÖRKIN

Universitetslektor/docent i filmvetenskap på Göteborgs Universitet. Prefekt på Institutionen för kulturvetenskaper. Startade kandidatprogrammet Medier, estetik och kulturellt entreprenörskap 2015.


MARIA BOLME

Regissör, manusförfattare och rollsättare. Filmer i urval: Annas bästa kompis (manus och regi), Barbieblues (manus och regi), Bamse och tjuvstaden (regi, dialog). Teveserie i urval: Vera med flera.


DANIEL BRAMME

Producent, finansiär och filmkonsult. Driver produktionsbolaget Big Air Studios i Los Angeles. Gör främst musikvideor.


KARL CAMNERT

Ljudtekniker och klippassistent. Filmer i urval: Sameblod (4 Guldbaggar, bl a publikpriset), Rum 213, Faust 2.0, Ömheten (Stockholms Internationella Filmfestivals långfilmsstipendium).


BJÖRN ENGSTRÖM

Klippare, regissör och producent. Filmer i urval: Tangent Room (Bästa kortfilm på Buffalo Dreams Fantastic Film Festival, 3 priser på Glendale International Film Festival, bl a Bästa regi), Meningen med Hugo (Bästa utländska film på LA Comedy Film Festival), Enhälligt beslut.


HEDVIG CLAESSON

Teaterregissör och regiassistent. Uppsättningar i urval: Järn (Stockholms Stadsteater), Jungfruleken (Riksteatern), The Widows (Strindbergs Intima teater), Idlaflickorna (Uppsala stadsteater), Act Before You Speak (The Flea Theater, New York).


KASPER COLLIN

Dokumentärfilmare, regissör, filmproducent, filmklippare och manusförfattare. Filmer i urval: I Called Him Morgan (Honorable Mention for Sight & Soundtrack, Philadelphia Film Festival), My Name Is Albert Ayler.


JONNA BOLIN CULLBERG

Manusförfattare. Teveserier i urval: Vikingshill, Maria Lang – Mördaren ljuger inte ensam, Dubbelliv, Orka! Orka!, Sjätte dagen.


MARCUS HANSSON

Elektriker. Filmer i urval: Bröderna Karlsson, Beck – gamen, Beck – i Guds namn, Tic Tac, Himlen är oskyldigt blå (elassistent), Underbar och älskad av alla (elassistent), Tillsammans (elassistent), Varannan vecka (elassistent), All Inclusive (best boy), En man som heter Ove (extra elektriker), The Girl with the Dragon Tattoo (riggare), Sameblod (extra elassistent).


ANNA DAHLGREN

B-fotograf. Filmer i urval: Häxdansen, Capricciosa, Vingar av glas, Happy End, Sanning eller konsekvens.


JERKER DALUNDE

Filmfotograf. Teveserier i urval: Tre Kronor, Skilda Världar, Rederiet.


JOHN DUNELL

Manusförfattare och produktionsassistent. Filmer i urval: Himlen är oskyldigt blå (produktionsassistent), Tennsoldaten (manus).


HÅKAN KARLSSON

Klippare, scenograf, byggledare, inspelningsledare. Filmer i urval: Pendlaren, Miraklet i Viskan.


KATHARINA DUSKE

Filmklippare. Filmer i urval: Beck – i Guds namn, Johan Falk – Operation Näktergal, För kärleken, Bröderna Karlsson.


LISA EKBERG

Filmklippare, huvudsakligen dokumentärfilm. Filmer i urval: Att skiljas, Vektløs, Bullshit, En enkel till Antibes (publikens pris på Toronto Filmfestival).


JOHN & KARL-UNO LINDGREN

Manusförfattare och regissörer. Jobbar främst med musikvideos. Film i urval: Stockholm Boogie.