Filminspelning i mörkret

”Mitt i natten, i ett hemligt laboratorium mitt i skogen, går ett larm. Städaren DAVID (25) blir ombedd av en nattvakt att genast utrymma faciliteten. På vägen ut möter han en främling, praktikanten SOFIA (23), som också jobbat natt.”

Våra tvåor har under hösten jobbat med genrefilm. Filmen Paradiset handlar om den människoliknande roboten Liv som fritas och förs ut från ett hemligt laboratorium, med hjälp av praktikanten Sofia och hennes ofrivilliga medhjälpare David. Inspelningen pågick under nattetid och infattade bland annat iskalla bad och skogsjakter.

Teamet bakom Paradiset är:

Manus: Astrid Westerlund Norberg
Regi: Joel Georgsson
Producenter: Lovisa Väyrynen och Lena Blom
FAD: Julia Gahne
Foto: Georg Schierbeck
B-foto: Lena Blom
El: Maria Östling
Ljud: Lovisa Väyrynen
Scripta: Charlotte Johansson (som inte är elev på skolan!)

Bilderna är tagna av Marcelo Racana.

Fotograf Georg Schierbeck och scriptan Charlotte Johansson


Fotograf Georg Schierbeck och regissör Joel Georgsson i bakgrunden


Fotolärare Lotta Tengroth ljussätter


Skådespelaren Laura Majid i rollen som roboten Liv


Scriptan Charlotte Johansson

 
Share