Filminspelning i mörkret

”Mitt i natten, i ett hemligt laboratorium mitt i skogen, går ett larm. Städaren DAVID (25) blir ombedd av en nattvakt att genast utrymma faciliteten. På vägen ut möter han en främling, praktikanten SOFIA (23), som också jobbat natt.”

Våra tvåor har under hösten jobbat med genrefilm. Filmen Paradiset handlar om den människoliknande roboten Liv som fritas och förs ut från ett hemligt laboratorium, med hjälp av praktikanten Sofia och hennes ofrivilliga medhjälpare David. Inspelningen pågick under nattetid och infattade bland annat iskalla bad och skogsjakter.

Teamet bakom Paradiset är:

Manus: Astrid Westerlund Norberg

Regi: Joel Georgsson

Producenter: Lovisa Väyrynen och Lena Blom

FAD: Julia Gahne

Foto: Georg Schierbeck

B-foto: Lena Blom

El: Maria Östling

Ljud: Lovisa Väyrynen

Scripta: Charlotte Johansson (som inte är elev på skolan!)

Bilderna är tagna av Marcelo Racana.

Fotograf Georg Schierbeck och scriptan Charlotte Johansson
Fotograf Georg Schierbeck och regissör Joel Georgsson i bakgrunden
Fotolärare Lotta Tengroth ljussätter
Skådespelaren Laura Majid i rollen som roboten Liv
Scriptan Charlotte Johansson
Actor Laura Majid as the robot Liv
Script supervisor Charlotte Johansson

[:]