FAQ – Vanliga frågor

PRAKTISK FILMUTBILDNING

Vi vill att du som söker till oss har ett intresse och ett driv att göra film. Det är det viktigaste.

Grundläggande gymnasiekompetens är ett krav vi har på våra sökande, från svenskt gymnasium eller motsvarande internationellt. Om du inte har gymnasiekompetens, meddela oss det i ansökan. Om vi anser att du har likvärdig kompetens som du skaffat på annat sätt kan vi ge dispens från det kravet. Om du går en gymnasieutbildning just nu, som kommer att avslutas efter att ansökan skickats in, behöver du bara meddela oss om det i ansökan. Skriv detta meddelande i en pdf-fil som du bifogar på platsen för gymnasiebetygen, då detta är en obligatorisk bilaga. Du kan komplettera med dina gymnasiebetyg vid senare tillfälle.

Vi vill också att du som söker har eller skaffar dig grundläggande kunskaper i redigeringsprogrammet Adobe Premiere Pro, innan utbildningen startar.

Ja, vi har många som söker till Stockholms Filmskola, men du har lika stor chans som alla andra!

Det varierar. Hur många studenter vi tar in beror på hur stor klassen är i Praktisk Filmutbildning 2, då vi har ett maxantal studenter per år att förhålla oss till.

Vanligtvis blir 20-25 nya studenter antagna per år. Vi tittar på sammansättningen av den nya klassen, och gör en bedömning av vad vi tror är bäst för klassen, de kommande filmteamen och den enskilda studenten. 

Efter två år hos oss har du en yrkesutbildning i Praktisk Film. Vad du blir är upp till dig, men vi har givit dig kunskap och erfarenheter som ger dig möjlighet att endera arbeta i assisterande roller i filmbranschen, samtidigt som du också har goda chanser att söka vidare till högre utbildning, så som Stockholms Konstnärliga Högskola. Läs mer om vad våra tidigare elever gör här. 

Utbildningen är planerad och strukturerad för två år. Efter denna tid examineras du. Studenter som väljer att bara fullfölja ett år erhåller ett diplom.

Om du har arbetslivserfarenhet från filmbranschen, har gått en annan likvärdig utbildning eller på annat sätt har skaffat dig förkunskaper motsvarande år 1, kan du ansöka direkt till år 2.

Om du är osäker på vilket år du ska söka till, kan du söka till både Praktisk Film 1 och Praktisk Film 2 i samma formulär. När du blir kallad till intervju kan vi sedan tillsammans komma fram till vad som passar dig bäst.

International Film Production Programme, som ges helt på engelska, är en ettårig utbildning.

Utbildningsavgiften för Praktisk Filmutbildning är 87.000 kr per läsår, som faktureras i tre olika delbetalningar. Läs mer om hur du kan finansiera detta under nästa flik!

Alla studieavgifter går direkt in i verksamheten och bekostar skolans utgifter. Vi mottar inga statsbidrag för att driva utbildningen.

Stockholms Filmskola drivs av en ideell förening och dess medlemmar. Inga pengar kan tas ut i vinst, allt går in i skolans verksamhet. Tack vare detta har medlemmarna full kontroll över skolans utformning. Du som student har också möjlighet att påverka genom att bli elevrepresentant i Stockholms Filmskolas styrelse.

Ja, Praktisk Filmutbildning är CSN-berättigad vilket innebär att du kan söka studiemedel för att gå utbildningen. Du kan även ansöka om merkostnadslån från CSN för att betala en del av kursavgiften, dock ej hela. Läs mer om lånet här.

Då CSN har väldigt individuella regler som tar hänsyn till om man har haft studiestöd innan och på vilken nivå, rekommenderar vi att du själv tar kontakt med CSN för att ta reda på vad som gäller för dig. Stockholms Filmskola hör till kategorin A3, utbildning på gymnasial nivå.

I samarbete med Human Finans erbjuder vi även olika alternativ till delbetalning av din filmutbildning. Du kan t.ex. låna räntefritt till din utbildning och dela upp din betalning i upp till 12 månader. Läs mer om Human Finans här.

 
International Film Production Programme, som ges helt på engelska, är inte CSN-berättigat.

Stockholms Filmskola är en liten skola som är 100% dedikerad och engagerad i filmutbildning och de studenter som utgör skolan. Vi fokuserar på praktisk utbildning, vi förbereder dig för att arbeta i filmbranschen och alla våra ämneslärare är själva verksamma i branschen. 

Vi jobbar ständigt för att skolan ska vara en trygg plats för alla – studenter och medarbetare, och en plats där du får utvecklas, prova på olika områden inom filmskapande, och framför allt där du kan vara kreativ. 

Vi uppdaterar vår filmutrustning ofta för att våra studenter ska få jobba precis som i branschen i så stor utsträckning som möjligt. 

Vi har inga andra verksamheter och rapporterar bara till föreningens medlemmar. Du som student har möjlighet att bli elevrepresentant till vår styrelse, och på så vis kunna påverka din utbildning.

Läs mer om vad våra studenter säger här.

Ansökan till Praktisk Filmutbildning öppnar vanligtvis under januari månad, och stänger i april. Exakta datum annonseras på vår hemsida för varje ansökningsomgång. 

Ansökan görs på vår hemsida genom att fylla i ett formulär och bifoga ett antal bilagor (läs mer nedan).

Vill du bli informerad om när ansökan öppnar? Hör av dig till oss!

BILAGOR TILL PRAKTISK FILM 1

  • 5-8 stillbilder som tillsammans utgör en berättelse
  • En synopsis på en film du vill göra (max 1 A4)
  • Gymnasiebetyg
  • En nytagen bild på dig själv

BILAGOR TILL PRAKTISK FILM 2

  • 5-8 stillbilder som tillsammans utgör en berättelse
  • Ett filmmanus du skrivit (kortfilm)
  • Gymnasiebetyg
  • En nytagen bild på dig själv
  • En kortfilm du gjort (via en länk till Youtube eller Vimeo)

När din kompletta ansökan har kommit in till oss hör vi av oss för att boka in en intervju och antagningsprov.

Under våren bjuder vi vanligtvis in till Öppet Hus på filmskolan vid tre tillfällen. På grund av omständigheterna kring covid-19 blev det senaste Öppet Hus inställt i sin fysiska form och ersattes av ett virtuellt besök i skolan via instagram. Håll dig uppdaterad på nya datum för Öppet Hus genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev som kommer ut ungefär en gång i månaden.

Om du vill besöka skolan vid ett annat tillfälle än Öppet Hus, kontakta oss så bokar vi gärna in en tid som passar! 

Stockholms Filmskola har tyvärr inte möjlighet att erbjuda boende till studenter.

Det är brist på bostäder i Stockholm, och vi rekommenderar dig att börja leta i god tid. Det finns flera webbsidor som annonserar om boende, några exempel är blocket.se och andrahand.se. Den genomsnittliga hyran för ett rum i Stockholm är mellan 4000 och 10 000 kr per månad, beroende på avståndet från innerstaden.

Tänk på att aldrig betala någon hyra i förskott innan du sett rummet/lägenheten och skrivit på kontraktet. Be gärna din hyresvärd visa legitimation vid kontraktsskrivningen (hen kommer förmodligen be dig om samma, så var inte blyg).

Berätta för oss att du inte har något boende. Vi hjälper dig komma i kontakt med befintliga studenter eller andra sökande. Eventuellt är det någon som behöver en roomie!

REGIPROGRAMMET

Utbildningen är för dig som har genomfört 2-åriga studier i Praktisk Filmutbildning eller motsvarande, och vill rikta in dig på regiyrket.

Det varierar. Då vi vill ge varje student en så individuellt anpassad utbildning som möjligt, försöker vi hålla grupperna mindre.

Efter ett år på regilinjen har du en yrkesutbildning inom regi och har alla verktyg för att ge dig ut i branschen. Vad du sedan blir är upp till dig, dina intressen och ditt engagemang! Läs mer om vad våra tidigare elever gör här. 

Utbildningsavgiften för Regiprogrammet är 69.000 kr för ett läsår. Det finns möjlighet att ansöka om delbetalning, som beviljas efter sedvanlig kreditprövning.

Alla studieavgifter går direkt in i verksamheten och bekostar skolans utgifter. Vi mottar inga statsbidrag för att driva utbildningen.

Stockholms Filmskola drivs av en ideell förening och dess medlemmar. Inga pengar kan tas ut i vinst, allt går in i skolans verksamhet. Tack vare detta har medlemmarna full kontroll över skolans utformning. Du som student har också möjlighet att påverka genom att bli elevrepresentant i Stockholms Filmskolas styrelse.

Nej, Regiprogrammet är inte CSN-berättigat.

Stockholms Filmskola är en liten skola som är 100% dedikerad och engagerad i filmutbildning och de studenter som utgör skolan. Vi fokuserar på praktisk utbildning, vi förbereder dig för att arbeta i filmbranschen och alla våra ämneslärare är själva verksamma i branschen. 

Vi jobbar ständigt för att skolan ska vara en trygg plats för alla – studenter och medarbetare, och en plats där du får utvecklas, prova på olika områden inom filmskapande, och framför allt där du kan vara kreativ. 

Vi har inga andra verksamheter och rapporterar bara till föreningens medlemmar. Du som student har möjlighet att bli elevrepresentant till vår styrelse, och på så vis kunna påverka din utbildning.

Läs mer om vad våra studenter säger här.

Regiprogrammet startar två gånger per år, en gång i januari och en gång i augusti. För att söka till programmet som börjar i januari är sista ansökningsdag den 1 december. För att ansöka till programmet som börjar i augusti är 1 juni sista ansökningsdag.

Ansökan görs på vår hemsida genom att fylla i ett formulär och bifoga en bild av dig själv.

Under våren bjuder vi vanligtvis in till Öppet Hus på filmskolan vid tre tillfällen. På grund av omständigheterna kring covid-19 blev det senaste Öppet Hus inställt i sin fysiska form och ersattes av ett virtuellt besök i skolan via instagram. Håll dig uppdaterad på nya datum för Öppet Hus genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev som kommer ut ungefär en gång i månaden.

Om du vill besöka skolan vid ett annat tillfälle än Öppet Hus, kontakta oss så bokar vi gärna in en tid som passar! 

Stockholms Filmskola har tyvärr inte möjlighet att erbjuda boende till studenter.

Det är brist på bostäder i Stockholm, och vi rekommenderar dig att börja leta i god tid. Det finns flera webbsidor som annonserar om boende, några exempel är blocket.se och andrahand.se. Den genomsnittliga hyran för ett rum i Stockholm är mellan 4000 och 10 000 kr per månad, beroende på avståndet från innerstaden.

Tänk på att aldrig betala någon hyra i förskott innan du sett rummet/lägenheten och skrivit på kontraktet. Be gärna din hyresvärd visa legitimation vid kontraktsskrivningen (hen kommer förmodligen be dig om samma, så var inte blyg).

Berätta för oss att du inte har något boende. Vi hjälper dig komma i kontakt med befintliga studenter eller andra sökande. Eventuellt är det någon som behöver en roomie!

KORTARE KURSER

Intenzio passar bäst för dig som redan har börjat nosa på film som uttrycksmedel, kanske har du filmat en del på egen hand, eller gått en videoredigeringskurs, eller kanske har du skrivit manus som du vill utveckla till en filmidé.

Kursen är för dig som vill fördjupa dig i de kunskaper du redan har och skaffa dig ett nätverk av filmkollegor med samma seriösa intresse för att en dag vara en del av filmindustrin.

Då kursen sker på kvällstid passar den dig som vill kunna kombinera utbildning med arbete. Kursen är för dig som under tio intensiva veckor vill skapa film, samtala om film, diskutera film och förverkliga dina egna och andras filmiska idéer.

För att få ut det mesta av Acting – 10 weeks är det bäst om du har förkunskaper inom skådespeleri. 

Kursen är väl lämpad för folk i branschen, evenemangs- och scenartister som vill utvecklas i skådespeleri, både på teater och film.

Vi har inga förkunskapskrav, men kursen är tänkt att passa både yrkesverksamma inom digital marknadsföring men även filmskapare, influencers, journalister och andra kreatörer.

Maxantalet på Intenzio och Tech – 10 veckor är 18 personer i varje klass, på Acting – 10 weeks är det 12 personer. 

Kursavgiften för våra 10-veckorskurser är 29.000 SEK. Det går att ansöka om delbetalning.

Alla studieavgifter går direkt in i verksamheten och bekostar skolans utgifter. Vi mottar inga statsbidrag för att driva utbildningen.

Stockholms Filmskola drivs av en ideell förening och dess medlemmar. Inga pengar kan tas ut i vinst, allt går in i skolans verksamhet. 

Nej, våra kortare kurser är inte CSN-berättigade.

Stockholms Filmskola är en liten skola som är 100% dedikerad och engagerad i film- och skådespeleriutbildning och de studenter som utgör skolan. Vi fokuserar på praktisk utbildning, vi förbereder dig för att arbeta i filmbranschen och alla våra ämneslärare är själva verksamma i branschen. 

Vi jobbar ständigt för att skolan ska vara en trygg plats för alla – studenter och medarbetare, och en plats där du får utvecklas, prova på olika områden inom filmskapande, och framför allt där du kan vara kreativ. 

Vi har inga andra verksamheter och rapporterar bara till föreningens medlemmar. 

Läs mer om vad våra studenter säger här.

Våra intensivkurser startar två gånger per år, en gång i januari och en gång i augusti. För att söka till en kurs som börjar i januari är sista ansökningsdag den 14 december. För att söka till en kurs som börjar i augusti är 14 juni sista ansökningsdag.

Ansökan görs på vår hemsida genom att fylla i ett formulär.

Själklart, vi älskar att få besök!

Under våren bjuder vi vanligtvis in till Öppet Hus på filmskolan vid tre tillfällen. På grund av omständigheterna kring covid-19 blev det senaste Öppet Hus inställt i sin fysiska form och ersattes av ett virtuellt besök i skolan via instagram. Håll dig uppdaterad på nya datum för Öppet Hus genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev som kommer ut ungefär en gång i månaden.

Om du vill besöka skolan vid ett annat tillfälle än Öppet Hus, kontakta oss så bokar vi gärna in en tid som passar! 

Stockholms Filmskola har tyvärr inte möjlighet att erbjuda boende till studenter.

Det är brist på bostäder i Stockholm, och vi rekommenderar dig att börja leta i god tid. Det finns flera webbsidor som annonserar om boende, några exempel är blocket.se och andrahand.se. Den genomsnittliga hyran för ett rum i Stockholm är mellan 4000 och 10 000 kr per månad, beroende på avståndet från innerstaden.

Tänk på att aldrig betala någon hyra i förskott innan du sett rummet/lägenheten och skrivit på kontraktet. Be gärna din hyresvärd visa legitimation vid kontraktsskrivningen (hen kommer förmodligen be dig om samma, så var inte blyg).

Berätta för oss att du inte har något boende. Vi hjälper dig komma i kontakt med befintliga studenter eller andra sökande. Eventuellt är det någon som behöver en roomie!

Har du fler frågor om våra kurser och utbildningar? Hör av dig!