FAQ – Vanliga frågor


PRAKTISK FILMUTBILDNING

REGIPROGRAMMET

KORTARE KURSER

PRAKTISK FILMUTBILDNING

VAD HAR NI FÖR FÖRKUNSKAPSKRAV FÖR ATT SÖKA PRAKTISK FILMUTBILDNING?

Vi vill att du som söker till oss har ett intresse och ett driv att göra film. Det är det viktigaste.

Grundläggande gymnasiekompetens är ett krav vi har på våra sökande, från svenskt gymnasium eller motsvarande internationellt. Om du inte har gymnasiekompetens, meddela oss det i ansökan. Om vi anser att du har likvärdig kompetens som du skaffat på annat sätt kan vi ge dispens från det kravet. Om du går en gymnasieutbildning just nu, som kommer att avslutas efter att ansökan skickats in, behöver du bara meddela oss om det i ansökan. Skriv detta meddelande i en pdf-fil som du bifogar på platsen för gymnasiebetygen, då detta är en obligatorisk bilaga. Du kan komplettera med dina gymnasiebetyg vid senare tillfälle.

ÄR DET MÅNGA SOM SÖKER TILL PRAKTISK FILMUTBILDNING?

Ja, vi har många som söker till Stockholms Filmskola, men du har lika stor chans som alla andra!

HUR MÅNGA TAR NI IN?

Det varierar. Hur många studenter vi tar in beror på hur stor klassen är i Praktisk Filmutbildning 2, då vi har ett maxantal studenter per år att förhålla oss till.

Vanligtvis blir 20-25 nya studenter antagna per år. Vi tittar på sammansättningen av den nya klassen, och gör en bedömning av vad vi tror är bäst för klassen, de kommande filmteamen och den enskilda studenten. 

VAD BLIR MAN NÄR MAN EXAMINERATS?

Efter två år hos oss har du en yrkesutbildning i Praktisk Film. Vad du blir är upp till dig, men vi har givit dig kunskap och erfarenheter som ger dig möjlighet att endera arbeta i assisterande roller i filmbranschen, samtidigt som du också har goda chanser att söka vidare till högre utbildning, så som Stockholms Konstnärliga Högskola. Läs mer om vad våra tidigare elever gör här. 

KAN JAG GÅ BARA ETT ÅR?

Utbildningen är planerad och strukturerad för två år. Efter denna tid examineras du. Studenter som väljer att bara fullfölja ett år erhåller ett diplom.

Om du har arbetslivserfarenhet från filmbranschen, har gått en annan likvärdig utbildning eller på annat sätt har skaffat dig förkunskaper motsvarande år 1, kan du ansöka direkt till år 2.

Om du är osäker på vilket år du ska söka till, kan du söka till både Praktisk Film 1 och Praktisk Film 2 i samma formulär. När du blir kallad till intervju kan vi sedan tillsammans komma fram till vad som passar dig bäst.

HUR MYCKET KOSTAR PRAKTISK FILMUTBILDNING OCH VARFÖR KOSTAR DET PENGAR?

Utbildningsavgiften för Praktisk Filmutbildning är 87.000 kr per läsår, som faktureras i tre olika delbetalningar. Läs mer om hur du kan finansiera detta under nästa flik!

Alla studieavgifter går direkt in i verksamheten och bekostar skolans utgifter. Vi mottar inga statsbidrag för att driva utbildningen.

KAN JAG SÖKA CSN FÖR PRAKTISK FILMUTBILDNING?

Ja, Praktisk Filmutbildning är CSN-berättigad vilket innebär att du kan söka studiemedel för att gå utbildningen. Du kan även ansöka om merkostnadslån från CSN för att betala en del av kursavgiften, dock ej hela. Läs mer om lånet här.

Då CSN har väldigt individuella regler som tar hänsyn till om man har haft studiestöd innan och på vilken nivå, rekommenderar vi att du själv tar kontakt med CSN för att ta reda på vad som gäller för dig. Stockholms Filmskola hör till kategorin A3, utbildning på gymnasial nivå.

I samarbete med Human Finans erbjuder vi även olika alternativ till delbetalning av din filmutbildning. Du kan t.ex. låna räntefritt till din utbildning och dela upp din betalning i upp till 12 månader. Läs mer om Human Finans här.

International Film Program, som ges helt på engelska, är inte CSN-berättigat.
VARFÖR SKA JAG VÄLJA ER?

Stockholms Filmskola är en liten skola som är 100% dedikerad och engagerad i filmutbildning och de studenter som utgör skolan. Vi fokuserar på praktisk utbildning, vi förbereder dig för att arbeta i filmbranschen och alla våra ämneslärare är själva verksamma i branschen. 

Vi jobbar ständigt för att skolan ska vara en trygg plats för alla – studenter och medarbetare, och en plats där du får utvecklas, prova på olika områden inom filmskapande, och framför allt där du kan vara kreativ. 

Vi uppdaterar vår filmutrustning ofta för att våra studenter ska få jobba precis som i branschen i så stor utsträckning som möjligt. 

Du som student har möjlighet att bli elevrepresentant till vår styrelse, och på så vis kunna påverka din utbildning. Läs mer om hur du blir medlem.

Läs mer om vad våra studenter säger här.

NÄR KAN JAG SÖKA TILL PRAKTISK FILMUTBILDNING?

Ansökan till Praktisk Filmutbildning öppnar vanligtvis under januari månad, och stänger i månadsskiftet mars/april. Exakta datum annonseras på vår hemsida för varje ansökningsomgång. 

Ansökan görs på vår hemsida genom att fylla i ett formulär och bifoga ett antal bilagor (läs mer nedan).

Vill du bli informerad om när ansökan öppnar? Hör av dig till oss!

VILKA BILAGOR BEHÖVER JAG BIFOGA TILL ANSÖKAN?

BILAGOR TILL PRAKTISK FILM 1

  • En synopsis på en film du vill göra (max 1 A4)
  • Gymnasiebetyg
  • En nytagen bild på dig själv

BILAGOR TILL PRAKTISK FILM 2

  • Ett filmmanus du skrivit (kortfilm)
  • Gymnasiebetyg
  • En nytagen bild på dig själv
  • En kortfilm du gjort (via en länk till Youtube eller Vimeo)

När din kompletta ansökan har kommit in till oss hör vi av oss för att boka in en intervju och antagningsprov.

KAN JAG BESÖKA STOCKHOLMS FILMSKOLA?

Under våren bjuder vi vanligtvis in till Öppet Hus på filmskolan. Håll dig uppdaterad på nya datum för Öppet Hus genom att följa oss där eller genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev som kommer ut ungefär en gång i månaden.

Om du vill besöka skolan vid ett annat tillfälle än Öppet Hus, kontakta oss så bokar vi gärna in en tid som passar! 

HUR SKA JAG KUNNA HITTA ETT BOENDE I STOCKHOLM?

Stockholms Filmskola har tyvärr inte möjlighet att erbjuda boende till studenter.

Det är brist på bostäder i Stockholm, och vi rekommenderar dig att börja leta i god tid. Det finns flera webbsidor som annonserar om boende, några exempel är blocket.se och andrahand.se. Den genomsnittliga hyran för ett rum i Stockholm är mellan 4000 och 10 000 kr per månad, beroende på avståndet från innerstaden.

Tänk på att aldrig betala någon hyra i förskott innan du sett rummet/lägenheten och skrivit på kontraktet. Be gärna din hyresvärd visa legitimation vid kontraktsskrivningen (hen kommer förmodligen be dig om samma, så var inte blyg).

Berätta för oss att du inte har något boende. Vi hjälper dig komma i kontakt med befintliga studenter eller andra sökande. Eventuellt är det någon som behöver en roomie!

REGIPROGRAMMET

VAD HAR NI FÖR FÖRKUNSKAPSKRAV FÖR ATT SÖKA REGIPROGRAMMET?

Utbildningen är för dig som har genomfört 2-åriga studier i Praktisk Filmutbildning eller motsvarande, och vill rikta in dig på regiyrket.

HUR MÅNGA TAR NI IN?

Det varierar. Då vi vill ge varje student en så individuellt anpassad utbildning som möjligt, försöker vi hålla grupperna mindre.

VAD BLIR MAN NÄR MAN EXAMINERATS?

Efter ett år på regilinjen har du en yrkesutbildning inom regi och har alla verktyg för att ge dig ut i branschen. Vad du sedan blir är upp till dig, dina intressen och ditt engagemang! Läs mer om vad våra tidigare elever gör här. 

HUR MYCKET KOSTAR REGIPROGRAMMET OCH VARFÖR KOSTAR DET PENGAR?

Utbildningsavgiften för Regiprogrammet är 69.000 kr för ett läsår. Det finns möjlighet att ansöka om delbetalning, som beviljas efter sedvanlig kreditprövning.

Alla studieavgifter går direkt in i verksamheten och bekostar skolans utgifter. Vi mottar inga statsbidrag för att driva utbildningen.

KAN JAG SÖKA CSN FÖR REGIPROGRAMMET?

Nej, Regiprogrammet är inte CSN-berättigat.

VARFÖR SKA JAG VÄLJA ER?

Stockholms Filmskola är en liten skola som är 100% dedikerad och engagerad i filmutbildning och de studenter som utgör skolan. Vi fokuserar på praktisk utbildning, vi förbereder dig för att arbeta i filmbranschen och alla våra ämneslärare är själva verksamma i branschen. 

Vi jobbar ständigt för att skolan ska vara en trygg plats för alla – studenter och medarbetare, och en plats där du får utvecklas, prova på olika områden inom filmskapande, och framför allt där du kan vara kreativ. 

Du som student har möjlighet att bli elevrepresentant till vår styrelse, och på så vis kunna påverka din utbildning. Läs mer om hur du blir medlem.

Läs mer om vad våra studenter säger här.

HUR SÖKER JAG TILL REGIPROGRAMMET?

Ansökan görs på vår hemsida genom att fylla i ett formulär och bifoga en bild av dig själv.

KAN JAG BESÖKA STOCKHOLMS FILMSKOLA?

Under våren bjuder vi vanligtvis in till Öppet Hus på filmskolan. Håll dig uppdaterad på nya datum för Öppet Hus genom att följa oss där eller genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev som kommer ut ungefär en gång i månaden.

Om du vill besöka skolan vid ett annat tillfälle än Öppet Hus, kontakta oss så bokar vi gärna in en tid som passar! 

HUR SKA JAG KUNNA HITTA ETT BOENDE I STOCKHOLM?

Stockholms Filmskola har tyvärr inte möjlighet att erbjuda boende till studenter.

Det är brist på bostäder i Stockholm, och vi rekommenderar dig att börja leta i god tid. Det finns flera webbsidor som annonserar om boende, några exempel är blocket.se och andrahand.se. Den genomsnittliga hyran för ett rum i Stockholm är mellan 4000 och 10 000 kr per månad, beroende på avståndet från innerstaden.

Tänk på att aldrig betala någon hyra i förskott innan du sett rummet/lägenheten och skrivit på kontraktet. Be gärna din hyresvärd visa legitimation vid kontraktsskrivningen (hen kommer förmodligen be dig om samma, så var inte blyg).

Berätta för oss att du inte har något boende. Vi hjälper dig komma i kontakt med befintliga studenter eller andra sökande. Eventuellt är det någon som behöver en roomie!

KORTARE KURSER

VAD HAR NI FÖR FÖRKUNSKAPSKRAV FÖR ATT SÖKA FILM – 10 WEEKS?

FILM – 10 WEEKS passar bra för dig som redan har börjat nosa på film som uttrycksmedel – kanske har du filmat en del på egen hand, eller gått en videoredigeringskurs, eller kanske har du skrivit manus som du vill utveckla till en filmidé. Kursen passar också dig som har erfarenhet inom andra kreativa områden, som stillfotografi, design, bildkonst eller journalistik.

Kursen är för dig som vill fördjupa dig i de kunskaper du redan har och skaffa dig ett nätverk av filmkollegor med samma seriösa intresse för att en dag vara en del av filmindustrin.

Då kursen sker på kvällstid passar den dig som vill kunna kombinera utbildning med arbete. Kursen är för dig som under tio intensiva veckor vill skapa film, samtala om film, diskutera film och förverkliga dina egna och andras filmiska idéer.

VAD HAR NI FÖR FÖRKUNSKAPSKRAV FÖR ATT SÖKA ACTING – 10 WEEKS?

Acting – 10 weeks passar både dig som har erfarenhet av skådespeleri och vill få djupare kunskap och mer träning, och du som tar dina första steg för att lära dig grunderna för skådespeleri.

Kursen är väl lämpad för folk i branschen, evenemangs- och scenartister som vill utvecklas i skådespeleri, både på teater och film.

Kursen passar dig som vill satsa på skådespelande, men kanske inte har tid eller ekonomi att gå en längre heltidskurs.

Kursen passar också dig som planerar att söka en högre utbildning inom skådespeleri, och ger dig rätt kunskaper och erfarenheter för att öka dina chanser att komma in på en sådan utbildning.

HUR MYCKET KOSTAR DE KORTARE KURSERNA?

Kursavgiften för våra 10-veckorskurser är 29.000 SEK. Det går att ansöka om delbetalning.

Alla studieavgifter går direkt in i verksamheten och bekostar skolans utgifter. Vi mottar inga statsbidrag för att driva utbildningen.

KAN JAG SÖKA CSN FÖR DE KORTARE KURSERNA?

Nej, våra kortare kurser är inte CSN-berättigade.

VARFÖR SKA JAG VÄLJA ER?

Stockholms Filmskola är en liten skola som är 100% dedikerad och engagerad i film- och skådespeleriutbildning och de studenter som utgör skolan. Vi fokuserar på praktisk utbildning, vi förbereder dig för att arbeta i filmbranschen och alla våra ämneslärare är själva verksamma i branschen. 

Vi jobbar ständigt för att skolan ska vara en trygg plats för alla – studenter och medarbetare, och en plats där du får utvecklas, prova på olika områden inom filmskapande, och framför allt där du kan vara kreativ. 

Läs mer om vad våra studenter säger här.

HUR SÖKER JAG TILL DE KORTA KURSERNA?

Ansökan görs på vår hemsida genom att fylla i ett formulär.

KAN JAG BESÖKA STOCKHOLMS FILMSKOLA?

Självklart, vi älskar att få besök!

Under våren bjuder vi vanligtvis in till Öppet Hus på filmskolan. Håll dig uppdaterad på nya datum för Öppet Hus genom att följa oss där eller genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev

Om du vill besöka skolan vid ett annat tillfälle än Öppet Hus, kontakta oss så bokar vi gärna in en tid som passar! 

HUR SKA JAG KUNNA HITTA ETT BOENDE I STOCKHOLM?

Stockholms Filmskola har tyvärr inte möjlighet att erbjuda boende till studenter.

Det är brist på bostäder i Stockholm, och vi rekommenderar dig att börja leta i god tid. Det finns flera webbsidor som annonserar om boende, några exempel är blocket.se och andrahand.se. Den genomsnittliga hyran för ett rum i Stockholm är mellan 4000 och 10 000 kr per månad, beroende på avståndet från innerstaden.

Tänk på att aldrig betala någon hyra i förskott innan du sett rummet/lägenheten och skrivit på kontraktet. Be gärna din hyresvärd visa legitimation vid kontraktsskrivningen (hen kommer förmodligen be dig om samma, så var inte blyg).

Berätta för oss att du inte har något boende. Vi hjälper dig komma i kontakt med befintliga studenter eller andra sökande. Eventuellt är det någon som behöver en roomie!

Har du fler frågor om våra kurser och utbildningar? Hör av dig!